Pompy krzywkowe

Pompy krzywkowe należą do rotacyjnych pomp wyporowych. Ich konstrukcja zapewnia wysoką sprawność i niezawodność pracy. Charakteryzują się też szczególną higienicznością, prostotą konstrukcji i małą ilością elementów ruchomych. Są one idealne do pompowania mediów o delikatnej, nietrwałej strukturze. Rotory zastosowane w pompach krzywkowych charakteryzują się maksymalną możliwą sprawnością przy minimalnym poślizgu wewnętrznym. Odpowiednio ukształtowana geometria rotora ma wpływ na długą żywotność pompy.

Pompy krzywkowe mają liczne zalety, dzięki którym są szeroko stosowane zarówno w przemyśle chemicznym, kosmetycznym jak i farmaceutycznym. Do zalet pomp krzywkowych należą między innymi: W pełni sanitarna konstrukcja najczęściej wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Większość modeli może być dostarczana z certyfikatem farmaceutycznym 3-A, FDA lub EHEDG. Możliwość dokładnego czyszczenia bez konieczności demontażu pomp z instalacji. Niskie prędkości przepływu cieczy przez pompę pozwalają na zachowanie nienaruszonej struktury wewnętrznej medium i jego właściwości.

Pompy krzywkowe idealnie nadają się do pompowania delikatnych, niestałych mediów, których struktura może być bardzo łatwo naruszona. Z łatwością radzą sobie z mediami zawierającymi cząstki stałe, o lepkości do 100 000 cP i maksymalnej temperaturze do 1200 C. Pompy tego typu zapewniają regularny ruch medium, zapewniają higieniczne warunki pompowania, co pozwala na tłoczenie wrażliwych płynów, nawet jeśli mają one podwyższoną lepkość.

Certyfikat FDA – wystawiany przez agencję żywności i leków, która odpowiada za kontrolę: żywności, suplementów diety, leków, kosmetyków, a także za kontrolę urządzeń medycznych, urządzeń emitujących promieniowanie i materiałów biologicznych. Certyfikat 3-A – certyfikat nadania symbolu 3-A, czyli symbolu określającego spełnienie norm sanitarnych przez urządzenie zarówno pod kątem konstrukcyjnym jak i projektowym. Certyfikat EHEDG – certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo i higienę pracy urządzenia w zgodzie z zasadami EHEDG i normami unijnymi.